<< powrót na stronę główną  

Agnieszka przez cały rok pracowała w organizacji Argonauti Societa Cooperativa Sociale. Prowadziła zajęcia dla dzieci w świetlicy środowiskowej. Pracowała pięć dni w tygodniu: trzy poranki i dwa popołudnia. Poranki były przeznaczone na zaplanowanie zajęć dla młodzieży, która przychodziła do ośrodka. Popołudniami Agnieszka i inni wolontariusze prowadzili zajęcia z dzieciakami. Agnieszka organizowała czas dla grupy dzieci w wieku 5-12 lat i było to dla niej pierwsze doświadczenie pracy z dziećmi. Większość z nich pochodziła z biednych rodzin, a część, nawet tych zupełnie małych, już pracowała.


 

Dzieci nie znały włoskiego, porozumiewały się po sycylijsku, więc przez długi czas Agnieszka mogła tylko się do nich uśmiechać. Duża grupa dzieci nie chodziła do szkoły, nie umiała czytać ani pisać, a jedynym sposobem na to, żeby się do nich zbliżyć i czegoś je nauczyć, była zabawa. Wolontariusze wymyślali quizy i konkursy z nagrodami.
Jednak najpiękniejsze chwile przeżyli na wycieczkach. Wyjazdy na plażę położoną trzy kilometry za miastem były dla dzieciaków prawdziwym wydarzeniem. Wszyscy czekali na te wyprawy. Rodziły się przyjaźnie. Kiedy Agnieszka wyjeżdżała, mała Jessica powiedziała: "będę za tobą tęsknić".

 

 

 

W trakcie przygotowań do wyjazdu nie można liczyć na to, że ktoś za ciebie coś zrobi. Warto przejąć inicjatywę. W przewodniku dla woluntariuszy jest napisana śmieszna rzecz: jeżeli masz telefon ze stałym abonamentem, to najlepiej go wyłącz. Przed wyjazdem trzeba pozamykać takie sprawy.
Agnieszka weszła na stronę internetową programu i poznała zasady udziału w nim. Dowiedziała się, że potrzebna jest organizacja, która ją wesprze i zgodzi się pomóc w formalnościach. Napisała do kilku i czekała, co się wydarzy. Potem wybrała tę, która wydawała się najbardziej pomocna.
Razem z organizacją złożyła wniosek i z niecierpliwością oczekiwała decyzji. Przed samym wyjazdem dostałam poważną ofertę pracy. Musiałam wybierać. Wybrałam przygodę - śmieje się Agnieszka. W czerwcu złożyła wniosek, a we wrześniu wyruszyła do Palermo.
Program MŁODZIEŻ pokrył: koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, dojazdów lokalnych i ubezpieczenia oraz kieszonkowego.

 

 

 

Agnieszka wyjechała na wolontariat w ramach Akcji 2 "Wolontariat Europejski" Programu MŁODZIEŻ. Organizacja wysyłająca: Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ
adres: ul. Mokotowska 43; IV p, 00-551 Warszawa
tel. + 22 622 37 06; + 22 628 60 14
fax + 22 622 37 08; + 22 628 60 17
e-mail: mlodziez@mlodziez.org.pl
www.mlodziez.org.pl

 

zobacz również:
> wywiad z Bartoszem Mieleckim
> 20 pomysłów na wolontariat

 

 


> Copyright 2004 - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

webmaster: Krzysztof Pacholak