<< powrót na stronę główną  

 

 

Małgorzata Litwinowicz
Instytut Kultury Polskiej
/ Uniwersytet Warszawski

Pracuje w Zespole Animacji Kultury w Instytucie Kultury Polskiej. Zespół zrealizował kika projektów europejskich, między innymi: "Kształcenie w dziedzinie animacji kultury" oraz "Sieć instytucji kształcących animatorów kultury" w ramach Programu Leonardo da Vinci.

 


Kiedy kilka lat temu trafiły do nas informacje o Programie Leonardo da Vinci, w pierwszej chwili pomyśleliśmy, że wrzucimy je do szuflady. Co może mieć wspólnego konkurs dotyczący ształcenia zawodowego z animacją kultury? Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy można połączyć te dwa żywioły. Stworzyliśmy program dla animatorów kultury, nie rezygnując przy tym z przeświadczenia, że - podobnie jak inne zawody - i ten wymaga odpowiednich predyspozycji.
Efektem naszych działań jest metoda uczenia, w której umiejętności warsztatowe łączy się z wiedzą antropologiczną oraz osobistym doświadczeniem. Dzięki realizacji naszego projektu nauczyliśmy się uczyć, nie tracąc zaangażowania; przyjrzeliśmy się swoim działaniom "z zewnątrz" i precyzyjnie określiliśmy metodę kształcenia. Okazało się też, że prócz wiedzy, doświadczeń i umiejętności, realizacja projektu międzynarodowego przyniosła nam jeszcze jedno doświadczenie: działania w sieci.
"Sieć" różni się od "współpracy" przede wszystkim tym, że jest trwała i nawet jeśli przez chwilę pozostajemy jej uśpionym oczkiem, pole odniesień i możliwości niesłychanie się powiększa. Działanie sieciowe nie ma charakteru skoncentrowanego, nie istnieje tutaj centralny ośrodek, od którego wszystko zależy. Miejsce, w którym działamy, jest zawsze najważniejsze, a "myślenie sieciowe" sprawia, że nigdy nie będziemy czuli się wypchnięci na peryferia kultury.
Myślenie w sieci, z gruntu demokratyczne, niezwykle skutecznie tego uczy. Praca z brytyjskimi animatorami społecznymi z nurtu community arts, czy z francuskimi opowiadaczami, którzy ze swojej działalności uczynili zawód ważny dziś we Francji, było doświadczeniem, które pozwoliło nam zaistnieć w sieci międzynarodowych kontaktów, idei i działań.

 

 

zobacz również:
> działanie /Wojciech Pawlik/
> twórczość /Maja Parczewska i Janusz Byszewski/

 

 


> Copyright 2004 - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

webmaster: Krzysztof Pacholak