<< powrót na stronę główną  

OLA [19 lat] Zrobiliśmy wystawę naszych zdjęć. Ludzie z miasteczka odnajdywali się na nich i rozmawiali z nami. Wielu z nich miało różne skojarzenia z Polską. Starsi mówili o wspólnej historii i losie Polaków i Irlandczyków, młodzi o piłce nożnej... A w Mohill wyjątkowo popularne były polskie traktory - Ursus.

 

 

 

Rok przed naszym wyjazdem Marta była na zorganizowanym przez Program Młodzież seminarium na Cyprze i tam poznała Josette, która pracuje w organizacji młodzieżowej w Sligo w Irlandii. Polubiły się i Josette opowiedziała Marcie o grupie młodzieży z Mohill, z którą współpracuje. Postanowiły połączyć wysiłki swoich stowarzyszeń i zrealizować wspólnie projekt. Marta i Josette poznały się w grudniu, całą zimę kontaktowały się, a w marcu, wspólnie z młodzieżą zaczęły przygotowywać wniosek. Złożyły go w czerwcu i w październiku odbyła się wymiana.

 

 

[Inga]: Nasza grupa składała się z dziesięciu osób z różnych małych miast w całej Polsce. Od kilku lat większość z nas uczestniczyła w różnych projektach Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i to oni zaprosili nas do udziału w warsztatach. Łączyła nas fotografia i film. Żeby pojechać na warsztaty musieliśmy napisać dlaczego to właśnie my chcielibyśmy na nie pojechać, a później zabraliśmy się do pracy. Przed wyjazdem każdy z nas przygotował materiał fotograficzny ze swojej miejscowości

 

W trakcie przygotowań najtrudniejsza była komunikacja. Czasem poczta, czy internet nie wystarczały. W Programie Młodzież planując wymianę można skorzystać z "wizyty przygotowawczej" i podczas spotkania organizatorów omówić wszystkie ważne sprawy. To się przydaje!

 

 

Projekt ten został zrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach Akcji 1 "Wymiana Młodzieży" Programu MŁODZIEŻ.

Narodowa Agencja Programu MŁODZIEŻ
adres: ul. Mokotowska 43; IV p, 00-551 Warszawa
tel. + 22 622 37 06; + 22 628 60 14
fax + 22 622 37 08; + 22 628 60 17
e-mail: mlodziez@mlodziez.org.pl
www.mlodziez.org.pl

 

zobacz również:
> wywiad z Pawłem Aleksandrowiczem
> 20 pomysłów na wymianę młodzieży

 

 


> Copyright 2004 - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

webmaster: Krzysztof Pacholak