<< powrót na stronę główną  Wszystko zaczęło się od konkursu na kalendarz. Młodzież z każdego kraju biorącego udział w programie miała zaprojektować cztery kartki kalendarza. Powstały zdjęcia, grafiki, collage, a później polsko-francusko-niemiecki kalendarz. Kiedy młodzi rozsmakowali się we wspólnej pracy, ktoś wpadł na pomysł przygotowania wystawy "Moje miasto w czasie okupacji". Objechała ona trzy miasta biorące udział w programie. Razem z nią podróżowali młodzi ludzie i nauczyciele. Wystawa stała się okazją do zadawania trudnych pytań i prowadzenia ważnych rozmów o historii trzech krajów. W końcu przyszedł czas na teatr. To jemu były poświęcone ostatnie wyjazdy. Młodzi ludzie pracowali nad realizacją trzech przedstawień. Na próbach mieszały się języki, gesty i rodziły się przyjaźnie. Od 2000 roku w projekcie wzięło udział ponad 200 młodych ludzi z Sieradza, Annemasse (Francja) i Gaggenau (Niemcy).
KAMILA [18 lat]
Okazało się, że Francuzi są od nas bardziej wyluzowani i bardziej oryginalni. Nie wstydzą się. Odważniej się
ubierają. Nie mają kompleksów. To mi się w nich spodobało. Jak oglądam zdjęcia z naszego przedstawienia, to uśmiecham się do siebie. Chciałabym, żeby to znów się powtórzyło.
MARTA [18 lat]
Po próbach teatralnych z Francuzami i Niemcam bolały nas ręce :) Stawaliśmy na głowie, żeby się porozumieć.To były prawdziwe językowe potyczki!
KAROLINA [19 lat]
Kiedy Auréille przyjechała do Sieradza byłam strasznie przejęta. Chciałam, żeby wszystko wyszło jak najlepiej... Najpierw musiałam tłumaczyć to, co moi rodzice mówili do niej, potem to, co ona powiedziała, moim rodzicom. W końcu straciłam orientację i zaczęłam mówić do mojej rodziny po francusku... A co dała mi ta wymiana? Ciągnie mnie teraz do Francji, jest mi łatwiej dogadać się z ludźmi. Człowiek po takich wyjazdach staje się odważniejszy.

Szukanie dodatkowych funduszy, papiery, kłopoty, wszyscy na początku trochę się baliśmy - uśmiecha się pani Ola. W program zaangażowało się kilku nauczycieli. Postanowili podzielić się pracą. Przebrnęli przez aplikację i zdobyli dofinansowanie. Bardzo pomogły im spotkania przygotowawcze. Spotkaliśmy się z nauczycielami z Annemasse i Gaggenau. Rozmawialiśmy. Przełamaliśmy bariery i zaplanowaliśmy działania - wspomina pani Ola.

 

 

Projekt polsko-francusko-niemieckiej wymiany realizowany był w ramach programu "Socrates Comenius" przez II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu.


Program Socrates
ul. Mokotowska 43, 00-551 Warszawa
tel. +22 622 34 47, fax +22 622 37 10
e-mail: socrates@socrates.org.pl
www.socrates.org.pl

 

zobacz również:
> wywiad z Michałem Waszczukiem
> 20 pomysłów na wymiany szkolne

 

 


> Copyright 2004 - Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

webmaster: Krzysztof Pacholak